Home
2014 Schedule
Who's Playing
What's New
NC USSSA Showcase
Western NC USSSA
USSSA Website
USSSA World Series
USSSA Registration
USSSA Rulebook
NC USSSA Forms
Directions
Non-Approved Bat List
Tournament Times
Tournament Results
Team Records
Home Run Club
Points Challenge
Accommodations
Umpire's Corner
Cancellation Policy
Contact Us
Guestbook
NC USSSA Archives

Tournament Times

Rocky Mount (11/1 – 11/2)
Rocky Mount Sports Complex
600 Independence Drive
Rocky Mount, NC 27804

Tournament Director:  Johnny Jones 252-908-5667                                  

Coaches you must check in with the tournament director before your first game to have your team roster and team insurance verified and to blind draw for your first bracket game.  Failure to do so could result in a forfeit of a game played if a protest against your team is upheld.  The format will be a 4GG (2 pool games and then a double elimination bracket).  The pool games will be 1 hr. 05 min. drop dead.  All bracket games will be 1 hr. 15 min. finish the inning unless the home team is ahead.  The championship game will be 1 hr. 20 min. finish the inning unless the home team is ahead.  If necessary the “if” game will be decided by an “ITB” (International Tie-Breaker).  Teams will draw for their first bracket game and each team must draw a team that they are not playing in either pool game.  There will be 1st – 3rd place team trophies awarded and  1st – 2nd place individual trophies awarded in each age division.  All teams will return on Sunday.  Coaches you must have your team ready to play 30 minutes prior to game time after the first game in case a game finishes early.  Coaches you must check back Friday in case any changes have to be made due to teams dropping, weather, etc.  If you have any questions regarding weather on the day of the tournament please contact your tournament director for your location.

There will be a Sunday morning church service held from 11:15 - 11:40.  Everyone is invited to attend this service.  There will be “NO” warming up during this time. 

There will be (2) 12U pools and (1) 14U pool @ Rocky Mount

        12U Blue

 1. Holly Springs Thunder

 2. Wilson Xtreme (02)

 3. Carolina Bombers (02)

 4. Carolina Rippers (02)

 5. Carolina Mayhem (02)

 6. Garner Stars

 

        12U Green

 1. Carolina Stealth (03)

 2. Diamond Divas (03)

 3. RV Power (03)

 4. Carolina Dirt Devils (03)

 5. Lady Panthers

 6. Carolina Lady Blaze (03)

 7. Hawks Fastpitch Elite

 8. Shockers

 9. Nash County Stars

 

Field 7

   9:00 14U Lady Blaze (02) (12U) vs NC Avengers

 10:10 14U Car. Heat vs Lady Blaze (02) (12U)

 11:20 14U NC Avengers vs Car. Heat

 12:30 12U G Shockers vs Nash Co. Stars

   1:40 12U G Lady Blaze (03) vs Dirt Devils (03)

   2:50 12U G Shockers vs Hawks Elite

Field 8

   9:00 14U Cyclones (00) vs Lady Nemesis

 10:10 14U Car. Cyclones (00) vs Cyclones (00)

 11:20 14U Lady Nemesis vs CC Riptides (01)

 12:30 14U CC Riptides (01) vs Car. Cyclones (00)

Field 9

   9:00 12U G Nash Co. Stars vs Diamond Divas (03)

 10:10 12U G Lady Panthers vs Lady Blaze (03)

 11:20 12U G Dirt Devils (03) vs Hawks Elite

 12:30 12U G RV Power (03) vs Diamond Divas (03)

   1:40 12U G Lady Panthers vs Car. Stealth (03)

   2:50 12U G RV Power (03) vs Car. Stealth (03)

Field 10

   9:00 12U B Rippers (02) vs W. Xtreme (02)

 10:10 12U B Bombers (02) vs Mayhem (02)

 11:20 12U B Garner Stars vs W. Xtreme (02)

 12:30 12U B Rippers (02) vs HS Thunder

   1:40 12U B Mayhem (02) vs Garner Stars

   2:50 12U B Bombers (02) vs HS Thunder

 

 

Smithfield (11/1 – 11/2)
Smithfield Community Park
650 Booker Dairy Rd.
Smithfield, NC 27577

Tournament Director:  Rod Skinner 252-290-1190

Coaches you must check in with the tournament director before your first game to have your team roster and team insurance verified and to blind draw for your first bracket game.  Failure to do so could result in a forfeit of a game played if a protest against your team is upheld.  The format will be a 4GG (2 pool games and then a double elimination bracket).  The pool games will be 1 hr. 05 min. drop dead.  All bracket games will be 1 hr. 15 min. finish the inning unless the home team is ahead.  The championship game will be 1 hr. 20 min. finish the inning unless the home team is ahead.  If necessary the “if” game will be decided by an “ITB” (International Tie-Breaker).  Teams will draw for their first bracket game and each team must draw a team that they are not playing in either pool game.  There will be 1st – 3rd place team trophies awarded and  1st – 2nd place individual trophies awarded in each age division.  All teams will return on Sunday.  Coaches you must have your team ready to play 30 minutes prior to game time after the first game in case a game finishes early.  Coaches you must check back Friday in case any changes have to be made due to teams dropping, weather, etc.  If you have any questions regarding weather on the day of the tournament please contact your tournament director for your location.

There will be a Sunday morning church service held from 11:15 - 11:40.  Everyone is invited to attend this service.  There will be “NO” warming up during this time. 

There will be (2) 10U pools and (1) 14U pool @ Smithfield

        10U Blue

 1. Wendell Chaos

 2. Johnston County Clippers (04)

 3. Eastover Elite

 4. RV Power (04)

 5. The Hit'n Mill Lady Vipers (04)

 

        10U Green

 1. Johnston County Clippers (05)

 2. Cleveland Angels (05)

 3. Lady Predators (04)

 4. East Coast Thunder

 5. Rock Solid

 

Field 1

   9:00 10U B Clippers (04) vs Wendell Chaos

 10:10 10U B Eastover Elite vs Lady Vipers (04)

 11:20 10U B RV Power (04) vs Clippers (04)

 12:30 10U B Wendell Chaos vs Lady Vipers (04)

   1:40 10U B RV Power (04) vs Eastover Elite

Field 2

   9:00 14U Inferno vs Storm Surge (Gold) (01)

 10:10 14U NSA Outlaws (01) vs CF Force (00)

 11:20 14U Garner Stars vs Storm Surge (Gold) (01)

 12:30 14U Inferno vs NSA Outlaws (01)

   1:40 14U Garner Stars vs CF Force (00)

Field 3

   9:00 10U G Clippers (05) vs Angels (05)

 10:10 10U G Lady Predators (04) vs EC Thunder

 11:20 10U G Rock Solid vs Clippers (05)

 12:30 10U G Angels (05) vs Lady Predators (04)

   1:40 10U G EC Thunder vs Rock Solid

 

 

Coaches make sure your players email all the College coaches that they are interested in and invite them to attend Greenville (11/1 - 11/2).

Greenville (11/1 – 11/2)
Sara Law Complex
4801 Reedy Branch Road
Winterville, NC 28590

Tournament Director:  Rod Vinson 252-560-1058                             

Coaches you must check in with the tournament director before your first game to have your team roster and team insurance verified.  The format will be a 5GG (5 round robin games).  All games will be 1 hr. 20 min. finish the batter.  There will be unlimited batters in the lineup and free substitutions during each game.  The run rule will still be in effect during each game.  After each game played the head coaches from each team will pick an outstanding player from the opposing team.  The officials for each game will pick one player as their outstanding player of the game.  After a team has played all their games the player from each team with the most votes will be selected to the All Tournament team.  This is a Saturday and Sunday tournament for all teams.  Coaches you must have your team ready to play 30 minutes prior to game time after the first game in case a game finishes early.  Coaches you must check back Friday in case any changes have to be made due to teams dropping, weather, etc.  If you have any questions regarding weather on the day of the tournament please contact your tournament director for your location.

There will be a Sunday morning church service held from 11:30 - 12:00.  Everyone is invited to attend this service.  There will be “NO” warming up during this time. 

Saturday Times

Field 1

   8:30 18U Heartbreakers (00) vs Car. Rage

 10:00 18U Heartbreakers (00) vs Car. Elite

 11:30 18U Angels vs Car. Rage

   1:00 18U Car. Elite vs NC Chaos

   2:30 18U Heartbreakers (00) vs Shockers

   4:00 18U Car. Elite vs Angels

   5:30 18U CF Crush Elite vs Canes Elite (Keith)

   7:00 18U Angels vs Canes Elite (Keith)

   8:30 18U NC Chaos vs Canes Elite (Keith)

Field 2

   8:30 18U Rockets vs Shockers

 10:00 18U Rockets vs Heartbreakers (99)

 11:30 18U Shockwave (Gold) vs Shockers

   1:00 18U Heartbreakers (99) vs CF Crush Elite

   2:30 18U Rockets vs Va. Unity

   4:00 18U Heartbreakers (99) vs Shockwave (Gold)

   5:30 18U NC Chaos vs Car. Rage

   7:00 18U Shockwave (Gold) vs Va. Unity

   8:30 18U CF Crush Elite vs Va. Unity

Field 3

   8:30 16U Eastern Dbacks (99) vs Lady Diamonds (00)

 10:00 16U Eastern Dbacks (99) vs Storm Surge (Alford)

 11:30 16U Lady Diamonds (00) vs Va. Sting

   1:00 16U Storm Surge (Alford) vs Titans

   2:30 16U Rage Elite vs Orion Hunter (Teal)

   4:00 16U Va. Elite vs Titans

   5:30 16U Lady Diamonds (00) vs Orion Hunter (Teal)

   7:00 16U Rage Elite vs Va. Sting

   8:30 16U Orion Hunter (Teal) vs Titans

Field 4

   8:30 16U Riptides (00) vs Clippers (00) (Chris)

 10:00 16U Riptides (00) vs Storm Surge Elite (16U)

 11:30 16U Clippers (00) (Chris) vs Rage Elite

   1:00 16U Storm Surge Elite (16U) vs Va. Elite

   2:30 16U Riptides (00) vs Eastern Dbacks (99)

   4:00 16U Storm Surge (Alford) vs Va. Sting

   5:30 16U Storm Surge Elite (16U) vs Clippers (00) (Chris)

   7:00 16U Storm Surge (Alford) vs Va. Elite

 

Sunday Times

Field 1

   8:30 18U Car. Rage vs Car. Elite

 10:00 18U Heartbreakers (00) vs Angels

 12:00 18U Car. Rage vs Canes Elite (Keith)

   1:30 18U Heartbreakers (00) vs CF Crush Elite

   3:00 18U Car. Elite vs Canes Elite (Keith)

   4:30 18U Angels vs NC Chaos

Field 2

   8:30 18U Va. Unity vs Heartbreakers (99)

 10:00 18U Rockets vs Shockwave (Gold)

 12:00 18U Shockers vs Va. Unity

   1:30 18U NC Chaos vs Rockets

   3:00 18U Heartbreakers (99) vs Shockers

   4:30 18U Shockwave (Gold) vs CF Crush Elite

Field 3

   8:30 16U Eastern Dbacks (99) vs Va. Sting

 10:00 16U Va. Elite vs Lady Diamonds (00)

 12:00 16U Orion Hunter (Teal) vs Eastern Dbacks (99)

   1:30 16U Rage Elite vs Va. Elite

   3:00 16U Storm Surge (Alford) vs Lady Diamonds (00)

Field 4

   8:30 16U Riptides (00 vs Rage Elite

 10:00 16U Storm Surge (Alford) vs Clippers (00) (Chris)

 12:00 16U Riptides (00) vs Titans 

   1:30 16U Storm Surge Elite (16U) vs Va. Sting

   3:00 16U Clippers (00) (Chris) vs Titans

   4:30 16U Storm Surge Elite (16U) vs Orion Hunter (Teal)